wtorek, 7 sierpnia 2018

Trening mentalny – zmotywuj się!

Zdarza się czasem tak, że wstając rano, nie ma się ochoty na nic. Podniesienie się z łóżka stanowi większy wysiłek aniżeli najcięższy trening. Dlatego właśnie ważne jest nastawienie. Dzisiejszy artykuł pragnę poświęcić tematyce treningu mentalnego. Mózg jest mięśniem takim samym jak serce czy biceps. Nie używany zanika. Arnalod Schwarzenegger mawiał, że kiedy nie miał nastroju na trening, po prostu zmieniał nastrój. Podam kilka sposobów na pozytywne nastawienie się przed treningiem.

SPIS TREŚCI:
1. Trening mentalny – automotywacja
2. Motywacja zewnętrzna
3. Mój ulubiony sposób
4. Planowanie

1. Trening mentalny – automotywacja
Jedyną osobą, która jest wstanie nam dać jakąkolwiek gwarancję, jest ta, która codziennie patrzy nam w oczy z lustra. Część ludzi nie potrzebuje być motywowanymi przez kogoś innego. Powtarzają sobie codziennie, a nawet kilka razy dziennie, że są najlepsi. Robią to tak długo, aż w to uwierzą. I taka niezachwiana wiara sprawia, że są w stanie przenosić góry.

Sposób ten nazywa się afirmacją. Układamy sobie w głowie szczegółową wizję tego, co chcemy osiągnąć. Im więcej szczegółów, tym większe prawdopodobieństwo, że stanie się ona rzeczywista. Taką afirmację powtarzamy co najmocniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem.

2. Motywacja zewnętrzna
Motywacja wewnętrzna jest równie ważna jak ta zewnętrzna. Stanowi ona często siłę napędową dla ludzi o niskiej samoocenie. Takie osoby starają się upodobnić do swojego idola. Robią dokładnie to samo co on, żeby osiągnąć takie same rezultaty. Skupiają się na celu, do którego dążą.

Potrzebują jednak często wsparcia w swoich dążeniach. Dla nich bezwzględnie ważne jest odpowiednie otoczenie. W motywacji zewnętrznej ważną rolę odgrywają między innymi filmy motywacyjne, których dużą ilość można znaleźć w internecie.

3. Mój ulubiony sposób
Moim ulubionym sposobem jest „kotwica”. Zauważyć można, jak często najlepsi sportowcy przed występem słuchają muzyki. Ma ona na celu wprowadzić ich w odpowiedni nastrój. Każdy z nas ma jakąś piosenkę, która dobrze mu się kojarzy, czy też ulubioną koszulkę, którą nosząc czuje się świetnie.

Są to przykłady kotwic wprowadzających nas w odpowiedni nastrój. Kiedy słucham motywacyjnej muzyki, jestem wstanie zrobić cięższy trening niż bez niej. Dzieje się tak dlatego, że całą moja uwaga skierowana jest w jedną stronę. Koncentruję się na treningu.

95% tego kim jesteśmy i co osiągniemy w życiu zależy od naszej podświadomości. Dlatego właśnie trening mentalny i pozytywne nastawianie się oraz budowanie charakteru jest bezwzględnie ważne, jeśli chcemy osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie życia.

Ciężarowiec przed pobiciem rekordu często koncentruje się długie minuty. On w głowie układa sobie obraz, że już tego dokonał. W ten sposób programuje swoje ciało do tego odpowiedniego wysiłku.

4. Planowanie
Warto również planować z wyprzedzeniem, co chcemy zrobić. Łatwiej jest nastawić się do działania, które jest wcześniej zaplanowane, ponieważ jest ono dla nas znane. Nie stanowi zaskoczenia dla naszej świadomości. Nie bez powodu bez planu treningowego i określonego celu nie osiągnie się tak dobrych rezultatów jak z takim planem.

Planowanie jest również formą umowy wewnętrznej. Kiedy nie mam ochoty zrobić czegoś, co wiem, że jest moim obowiązkiem – pytam sam siebie, jak będę wstanie patrzeć w lustro, jeśli zawiodę siebie.

Pierwotnie opublikowany na: trening-mentalny-zmotywuj-sie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz