Kawa – działanie
Pobudzające działanie kawa zawdzięcza zawartości kofeiny, która blokuje receptory odpowiedzialne za odczuwanie zmęczenia. Substancja ta przyśpiesza również bicie serca oraz podnosi ciśnienie krwi. Z tego powodu wiele osób sięga po kawę w deszczowe i pochmurne dni jako środek pozwalający im lepiej funkcjonować. Dzięki właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych sprawia, że organizm zostaje lepiej dotleniony. Po wypiciu małej czarnej zwiększa się także poziom koncentracji. Te czynnik wpłynęły na to, że napój ten stosowany jest przez sportowców w formie taniej i skutecznej przedtreningówki.
Z naukowego punktu widzenia wiemy już, że picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby. Przyczynia się do tego zawarty w niej kwas chlorogenowy. Kofeina ochrania także miąższ wątroby przed uszkodzeniem. Napój zawiera ponadto dużą ilość antyutleniaczy, które wchłaniane są w jelicie grubym. Zapobiegają one niszczeniu komórek organizmu przez tak zwane wolne rodniki tlenowe.
Kolejną cenną właściwością kawy jest jej działanie moczopędne, które wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka pęcherza moczowego. Spowodowane jest to częstszym wypłukiwaniem z niego szkodliwych substancji. Bardzo ciekawym działaniem kawy jest zmniejszenie wydzielania histaminy przez organizm, co skutkuje z kolei zmniejszeniem następstw ataków alergii.
Badania pokazują również, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Jej działanie rozszerzające naczynia krwionośne sprzyja lepszemu dotlenieniu oraz dożywieniu mózgu.
Fakty i mity na temat kawy
a) Kawa poprawia koncentrację i skupienie
Zdecydowanie tak, ponieważ kofeina blokuje receptory odpowiedzialne za odczuwanie zmęczenia. Pozwala to na przywrócenie normalnej pracy mózgu podczas długotrwałego wysiłku umysłowego. Sprzyja również wydłużeniu zachowania koncentracji podczas pracy, jeśli wypijemy kawę wcześniej.
b) Kawa chroni przed rakiem i wydłuża życie
Badacze z Harvard School of Public Health odkryli, że wypijanie 6 filiżanek kawy dziennie realnie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty oraz przedwczesnej śmierci.
c) Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy
Kawa poprawia wrażliwość insulinową i przyśpiesza metabolizm cukrów. Dzięki temu może chronić przed cukrzycą typu II i insulino opornością.
d) Kawa ma działanie odwadniające
Badania wykazały, że nie jest to prawdą, a kawa wypita przed wysiłkiem zwiększa tolerancję na zmęczenie. Poprawia także wydolność.
Podsumowanie
Już sam zapach kawy zmniejsza odczuwanie stresu. Stanowi to zdecydowanie olbrzymi plus w naszym zabieganym życiu każda metoda walki ze stresem oraz możliwość poprawienia koncentracji jest na wagę złota. Stawiane są przed nami coraz większe wymagania, musimy więc szukać naturalnych i bezpiecznych wspomagaczy. Warto jednak pamiętać, że nadmiar kawy może sprzyjać wypłukiwaniu magnezu i niektórych witamin. Z tego względu warto je uzupełniać kiedy mamy ochotę na małą czarną.
Artykuł pierwotnie opublikowany na: kawa-pic-czy-zrezygnowac-dowiedz-sie-jakie-ma-wlasciwosci
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz