poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Dieta omega i jej efekty!

Dieta omega nie jest konwencjonalną dietą. Jej celem nie jest utrata wagi czy tkanki tłuszczowej, a zmiana nawyków żywieniowych i poprawa stanu zdrowia. Została opracowana przez brytyjską specjalistkę żywienia Judith Wills i szybko stała się bestsellerem. Dieta wydaje się prosta i skuteczna. Opiera się na spożywaniu większych ilości kwasów omega, które mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

SPIS TREŚCI:

1. Kwasy tłuszczowe – nienasycone na zdrowie
Nasz organizm nie produkuje nienasyconych kwasów tłuszczowych, są mu one jednak bezwzględnie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. 90% neuronów składa się z kwasów omega-3. Mają one zbawienny wpływ na układ nerwowy, poprawiają pamięć i koncentrację. Muszą być jednak regularnie dostarczane z zewnątrz. Ich niedobór powoduje bowiem skutki groźne dla zdrowia.

Są to między innymi reakcje zapalne w organizmie, zahamowanie wzrostu niemowląt i dzieci, powstawanie zmian skórnych, przesuszenie skóry, opóźnione gojenie się ran, zwiększona wrażliwość na infekcje, nadmierna kruchość naczyń włosowatych, zaburzenia gospodarki cholesterolowej oraz zaburzenia czynności wielu tkanek i narządów. Z pozytywnych aspektów spożywania nienasyconych kwasów tłuszczowych ważne są wzmocnienie serca, poprawa cery, niwelowanie wypadania włosów oraz wpływ na funkcjonowanie stawów.

Niestety w Polsce spożywa się tych kwasów tłuszczowych znacznie mniej, niż zalecają normy żywieniowe. Z badań naukowców wynika, że
w codziennej diecie wielu Europejczyków znajduje się zbyt duża ilość kwasów omega-6, podczas gdy dostarczamy za mało kwasów omega-3. Nadmiar omega-6 powoduje, że organizm jest bardziej podatny na stany zapalne i rozwój nowotworów, ponieważ zmniejsza się jego odporność. Kwasy omega-3 rozrzedzają krew, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, które wywołują zawały i udary. Przyczyniają się także do obniżenia cholesterolu, a tym samym zapobiegają miażdżycy.

2. Dieta omega – 12 grup pożywienia
Wszelkie produkty żywnościowe, wyłącznie zdrowe i sprzyjające szczupłej sylwetce, podzielono w diecie omega na 12 grup, zwanych też jednostkami. Każdego dnia trzeba zjeść określoną ilość pożywienia z każdej grupy. Należy zmieścić je w 5 posiłkach: 3 większych i 2 mniejszych.

Grupa 1. to produkty białkowe, do których należy zaliczyć tłuste ryby, np. makrelę i łososia, chude mięso wołowe lub wieprzowe, chudy drób oraz dziczyznę.

Grupa 2. to oleje, których powinniśmy codziennie zjeść 2 płaskie łyżki. Najlepsze oleje to olej lnianyoliwa z oliwek oraz olej rzepakowy.

Grupa 3. to orzechy. Są źródłem nie tylko dobrych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale także białka roślinnego i witamin.

Grupa 4. to nasiona, które również są świetnym źródłem białka oraz tłuszczów. Najlepiej wykorzystywać pestki dyni, słonecznika oraz siemię lniane. Ja polecam jeszcze sezam. Nasiona idealnie komponują się
z płatkami owsianymi i pasują do sałatek.

Grupa 5. to owoce bogate w witaminę C. Można do nich zaliczyć cytrusy, truskawki, porzeczki, maliny, a także kiwi.

Grupa 6. to inne owoce. Tutaj znalazły się owoce niewymienione powyżej oraz ich suszone wersje.

Grupa 7. to warzywa zielone. Są one bogate w żelazo i witaminy. Powinniśmy ich zjadać minimum 150 gramów dziennie.

Grupa 8. to warzywa czerwone i żółte. Swoje miejsce w tym dziale mają marchewka, pomidory, papryka, kukurydza czy rzepa i rzodkiewka.

Grupa 9. to warzywa strączkowe, w których do wyboru mamy kilka rodzajów fasoli, groch, soczewicę, ciecierzycę i soję. Są idealnym źródłem białka, błonnika oraz witamin.

Grupa 10. to produkty węglowodanowe takie jak pieczywo, makaron i ryż, ale także kasze. Do wyboru mamy spory arsenał, więc możemy sporo eksperymentować w kuchni.

Grupa 11. to źródła wapnia, którymi w tym wypadku są przede wszystkim produkty mleczne. Ich dzienną porcję powinno się zjadać w dwóch posiłkach, ponieważ wtedy wapń zostanie lepiej wchłonięty.

Ostatnią 12. grupę stanowi najważniejszy składnik – woda. Bez odpowiedniej ilości wody organizm nie może prawidłowo funkcjonować.

3. Efekty diety omega
Podstawową cechą diety omega jest różnorodność, w związku z tym możemy dowolnie komponować swoje posiłki – oczywiście w oparciu o grupę 12 produktów. Daje to bardzo szerokie pole do popisu wszystkim amatorom gotowania. Można tworzyć prawdziwe kulinarne dzieła sztuki. Dieta omega zmniejsza ryzyko uaktywnienia się komórek nowotworowych. Powinna być także stosowana przez osoby, które zmagają się z cukrzycą, nadciśnieniem i osteoporozą. Warto zaznaczyć, że utrata wagi na takiej diecie jest wyłącznie skutkiem ubocznym i trzeba na ten rezultat czekać dłużej niż przy tradycyjnych dietach. Ten sposób żywienia jest jednak zdecydowanie zdrowszy – a dodatkowo niweluje wiele problemów zdrowotnych, jakie mogą wystąpić przy niedoborze kwasów omega-3.

4. Podsumowanie
Należy unikać parówek, ciastek, ciast, chipsów, kotletów, fast foodów, masła i batoników. Dieta omega jest dietą zdrowotną i skupia swoją uwagę w dużej mierze na usunięciu objawów niedoboru nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podczas takiego odżywiania znikają bóle głowy, zmęczenie i senność. Poprawia się za to kondycja skóry, włosów i paznokci. Wzmaga się koncentracja, a nasza pamięć staje się lepsza. Warto wypróbować ten sposób odżywiania i przekonać się, jak wielkie korzyści może przynieść.

Artykuł został pierwotnie opublikowany na: dieta-omega-i-jej-efekty


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz