Sporty walki zyskują coraz więcej zwolenników – ich popularność sprawia, że sale treningowe pękają w szwach. Niezależnie od wyboru trzeba pamiętać – sztuki walki budują pewność siebie, charakter oraz świetnie wpływają na sylwetkę. Złota zasada brzmi natomiast, aby nie stosować nabytych umiejętności w celach prywatnych. Poza salą oraz ringiem jedyną dopuszczalną formą wykorzystania sztuk walki jest samoobrona. W tym artykule będziecie mieć szansę dowiedzieć się podstawowych informacji o kilku najpopularniejszych dyscyplinach. Jaki sport walki wybrać i czym podczas tego wyboru się kierować?
Sporty walki
Sporty walki to bardzo ciekawy sposób na trening całego ciała, jak i rozwijanie cech motorycznych organizmu. Jakie efekty mogą przynieść treningi tego typu? Kto powinien się nimi zainteresować?
Efekty
Efekty treningów sztuk walki zależą od predyspozycji ćwiczącego, a także od jego zaangażowania.
- Na początku należy zdecydowanie powiedzieć, że ten rodzaj wysiłku jest bardzo wymagający. Z tego powodu podstawowym efektem jest poprawa kondycji i spadek na wadze – wielu ludzi zapisuje się na sztuki walki właśnie aby schudnąć.
- Kolejną bardzo ważną rzeczą jest poprawa koordynacji ruchowej, a także skrócenie czasu reakcji. Poprawie ulega połączenie nerwowe pomiędzy mózgiem, a mięśniami.
- Sztuki walki uwalniają i poprawiają pierwotne instynkty, przez co osoby trenujące są pewniejsze siebie.Lepiej potrafią oceniać otoczenie oraz zauważają więcej szczegółów. Przez to są spokojniejsze i mniej agresywne w codziennym życiu. Wyładowują gniew i złe emocje na sali treningowej.
- Poprawie ulega również koncentracja, ponieważ treningi sztuk walki w równej mierze co mięśnie, angażują umysł.
- Kolejnym bardzo istotnym efektem treningu sztuk walki jest poprawa wyglądu sylwetki, która staje się naturalnie atletyczna. Treningi koncentrują się na budowaniu ogólnej sprawności organizmu, co skutkuje poprawą zarówno siły, jak i szybkości. Nabyte umiejętności sprawdzą się także w samoobronie, a to w dzisiejszych czasach bardzo istotna umiejętność.
Dla kogo sporty walki?
Sztuki walki może trenować każdy bez wyjątku.
- Znane są przypadki osób na wózku uprawiających boks i nawet toczących walki.
- Tak samo osoby z porażeniem mózgowym, które mają problemy z poruszaniem się.
Oznacza to, że dosłownie każda osoba może spróbować swoich sił w sportach walki. Oczywistym jest, że nie wszyscy zostaną zawodnikami, zawodowcami czy mistrzami świata. Rekreacyjnie jednak trenować można w każdym wieku. Dobry trener umie dobrać zarówno intensywność treningu, jak i czas jego trwania oraz rodzaj wykonywanych ćwiczeń do każdej osoby indywidualnie. Nawet podczas treningów grupowych trener zwraca baczniejszą uwagę na te osoby, które tego najmocniej potrzebują.
Jaki sport walki wybrać?
W tym akapicie skupimy się na rodzajach sportów walki. Jaki wybrać dla siebie?
Boks
Boks, czyli szlachetna szermierka na pięści, posiada bardzo piękną historię oraz tradycję. Jest to sport olimpijski, który wymaga olbrzymich umiejętności oraz sprytu. W boksie najważniejszą zasadą jest „zadać cios i samemu go nie przyjąć”. Niegdyś stanowił on sposób honorowego rozwiązywania problemów, dziś najlepiej opłacany sport walki cieszący się zainteresowaniem fanów na całym świecie.
- W boksie uderzenia zadajemy wyłącznie rękami, w ściśle określony sposób.
- Nie można bić w tył głowy, plecy oraz poniżej pasa.
- Wszystkie te zasady sprawiają, że dziś boks stanowi stosunkowo bezpieczny sport kontaktowy.
- Istotne jest również to, że wbrew powszechnej opinii ważniejsze od rąk w boksie są nogi, na których ciągle pracujemy zadając ciosy, robiąc uniki i zwody by zmylić przeciwnika.
- Boks jest także sportem walki, na którym opierają się w znacznym stopniu kick-boxing czy MMA.
Kick Boxing
Kick boxing posiada w Polsce równie piękną historię jak boks. Nie jest to jednak sport olimpijski, co stanowczo obniża jego popularność. Mimo to warto poznać historię Marka Piotrowskiego i obejrzeć jego walki. Wielu ludzi pokocha ten sport oglądając wybitnego mistrza w akcji.
- Kick boxing oprócz zadawania ciosów bokserskich dopuszcza kopnięcia.
- Będzie to więc dobry wybór dla ludzi pragnących nauczyć się wykorzystania także nóg w walce.
Karate
Karate jest dosyć popularnym sportem, zwłaszcza wśród rodziców, którzy zapisują swoje pociechy na pierwsze zajęcia związane ze sportami walki. Karate jest nie tylko drogą do pokonania przeciwnika ale także sposobem samorozwoju.
- Różne style karate wykorzystują nieco inaczej ludzkie ciało.
- Uderzenia tutaj są jednak zupełnie inne niż w boksie czy kick boxingu.
- W karate dużą wagę przykłada się do dokładności oraz techniki, a także kontroli.
- Będzie to dobry wybór dla ludzi, którzy pragną nauczyć się panować nad sobą, a przy okazji wolą spokojniejsze metody treningu. Nie oznacza to jednak, że ten sport nie jest wymagający.
Zapasy
Zapasy stanowią drugi w tym zestawieniu sport olimpijski. Posiadają podobnie jak boks piękna historię sięgającą już starożytności.
- Bazują na walce w zwarciu oraz różnego rodzaju rzutach, obaleniach i walce w parterze.
- W stylu klasycznych dozwolone są chwyty jedynie powyżej pasa.
- W stylu wolnym można chwytać przeciwnika również za nogi.
MMA
MMA, czyli mieszane sztuki walki, stało się w ostatnich latach bardzo popularne.
- Zawodnicy walczący w tej formule są współczesnymi gladiatorami. Podczas walki wykorzystuje się techniki bokserskie, kopane oraz zapaśnicze.
- Można zakładać przeciwnikowi dźwignie oraz uderzać go łokciami i kolanami. Walka odbywa się zarówno w stójce jak i parterze.
Trzeba przyznać, że MMA stanowi największe wyzwanie pod kątem nauki szerokiego wachlarza technik jakie w nim występują. Niegdyś do konfrontacji sztuk walki dochodziło kiedy ludzie z różnych dyscyplin chcieli się ze sobą sprawdzić. Dzisiaj możemy znaleźć szkoły MMA, w których nauczymy się zarówno boksować, kopać jak i zakładać dźwignie.
- Sport ten jest najbardziej wyniszczający dla zdrowia pod kątem walki.
- Jest także najbardziej wszechstronny i stanowi świetny wybór dla ludzi, którzy pragną nauczyć się samoobrony w różnych sytuacjach oraz chcą poczuć się jak prawdziwy wojownik.
Sport walki dla Ciebie
Sportem walki, który najczęściej się poleca, jest boks. Dlaczego? Ponieważ będzie on idealną podstawą dla każdego kto chce rozszerzać swoje horyzonty. Wielu ludzi zakocha się w nim jednak na tyle, że zostanie przy pięściarstwie. Bez względu na wybór warto natomiast udać się na treningi różnych dyscyplin i zdecydować na bazie własnego doświadczenia, a nie opinii i sugestii innych osób. Oczywiście nie jest to zasada, której trzeba się trzymać – z tej listy sportów walki na pewno każdy dobierze najlepszy dla siebie.
Artykuł pierwotnie opublikowany na: jaki-sport-walki-wybrac
Artykuł pierwotnie opublikowany na: jaki-sport-walki-wybrac
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz